9577_logopl2017.jpg  pl-logo-www.png

Model RC
 
 Nasze modele                                                  Modernizacje
 
Czym jest drift?

Jest to technika jazdy samochodem w poślizgu celowo zainicjowanym przez kierowcę.

 

A RC drift?
(remote control - zdalnie sterowane)

Jest to tańsza alternatywa dla poślizgu prawdziwymi autami. Aktualnie najbardziej rozpoznawalny jest drift modelami w skali 1:10. Wyglądają identycznie oraz prowadzą się na takich samych zasadach jak prawdziwe. Wyposażone są w elektronikę imitująca prawdziwe warunki jazdy oraz posiadają identyczne ustawienia zawieszenia i silnika.

 

Nasz projekt

Członkowie Koła Naukowego Semicon opracowali projekt i zbudowali zdalnie sterowane samochody. Głównym celem projektu jest kontynuacja budowy modeli w celu uczestniczenia w pokazach,  Lubelskim Festiwalu Nauki, Dniach Otwartych PL oraz zawodach krajowych i międzynarodowych.
Ze względu na atrakcyjność pokazów modeli samochodów RC, są one bardzo pozytywnie odbierane przez młodych ludzi będących kandydatami na studentów Politechniki Lubelskiej. W związku z tym, oczekuje się, że wykonane modele będą przyciągającą reklamą uczelni, potwierdzającą, że życie studenckie może łączyć naukę z zabawą.

Wstępnym założeniem jest dokończenie modelu pokazowego, który został zbudowany od podstaw, a aktualnie trwa jego modernizacja wprowadzająca realistyczne efekty takie jak:
  • oświetlenie,
  • otwierane szyby,
  • regulowana wysokość zawieszenia "Air ride",
  • kokpit,
  • strzały ognia z wydechu.
Powyższe elementy podnoszą jego atrakcyjność wizualną, jednak wpływają one na zwiększenie ciężaru modelu.

 

Dalsze plany

Uczestnictwo w zawodach wymaga zaprojektowania nowej, jak najlżejszej konstrukcji przy wciąż zachowanych wszystkich właściwościach jezdnych. W związku z tym w planach kolejny model będzie zbudowany pod zawody międzynarodowe.
Wszystkie parametry, takie jak obroty silnika oraz temperatury będą kontrolowane na bieżąco z poziomu smartfona lub aparatury sterującej. Ten model będzie zbudowany w całości z części wykonanych z karbonu oraz aluminium obrobionych na obrabiarce CNC według projektu członków koła. Kontrola oraz regulacja mocy, momentu, aktywacji turbo, czasu narastania/opadania mocy, sile hamulca ręcznego będą również możliwe do zoptymalizowania z poziomu aparatury, w celu szybkiego ustawienia modelu na starcie w zawodach. Rozwój projektu będzie wymagał zakupienia aparatury sterującej umożliwiającej jej dowolne zaprogramowanie. Ponadto, planowane jest zakupienie elementów dedykowanych dla tego typu modeli np. karoserii, silnika z regulatorem, podwozia z mechanicznymi częściami (koła, opony, amortyzatory, łożyska, zębatki itp.).
Podsumowaniem całego projektu będzie zgłoszenie pokazu w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, podczas którego obydwa zbudowane modele aut zostaną zaprezentowane i udostępnione młodzieży do jazdy próbnej.
 
 
Jak wygląda jazda?
 
 

Działania realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach
Konkursu na projekty studenckie dla kół naukowych Politechniki Lubelskiej.
 
Sponsor projektu:
Sponsor projektu

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17